چهارمین کنگره آسیا پاسفیک طب نظامی مهر 97

چهارمین کنگره آسیا پاسفیک طب نظامی

Fourth Asia Pacific military-medicine congress

چهارمین کنگره آسیا پاسفیک طب نظامی

چهارمین کنگره آسیا پاسفیک طب نظامی در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۷ تا ۲۳ مهر ۱۳۹۷ توسط کمیته بین المللی طب نظامی و ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شهر تهران برگزار گردید.


کمیته بین‎المللی طب نظامی (ICMM) یک سازمان بین‎دولتی است که در سال ۱۹۲۰ و پس از جنگ جهانی اول، با آشکار شدن نیاز به همکاری های نزدیک‎تر بین بخش‎های بهداشت و درمان نیروهای مسلح در سراسر جهان، تشکیل شد. اولین کنگره بین‎المللی طب نظامی در جولای ۱۹۲۱ در بروکسل، بلژیک برگزار گردید.
در حال حاضر، ICMM ۱۱۷ کشور عضو و ۶ کشور ناظر دارد، و ۴۲ کنگره جهانی برگزار کرده است که شانزدهمین آن‎ها در سال ۱۹۵۹ در تهران برگزار گردید. هم‎چنین، این نهاد با سازمان‎های بین‎المللی نظیر سازمان بهداشت جهانی، کمیته بین‎المللی صلیب سرخ، سازمان جهانی سلامت حیوانات، برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز، شورای بین‎المللی ورزش‎های نظامی، انجمن جهانی دام‎پزشکی، و انجمن جهانی پزشکی همکاری مشترک دارد.

اهداف اصلی ICMM عبارت اند از:

  • حفظ و تقویت پیوند میان بخش‎های بهداشت و درمان کشورهای عضو
  • ارتقاء فعالیت های علمی پزشکی-نظامی
  • شرکت کردن و پیشبرد عملیات بشردوستانه در زمینه ی پزشکی-نظامی

اولین کنگره منطقه‎ای آسیاپاسیفیک ICMM در سال ۲۰۱۰ و در کشور چین برگزار گردید، دومین کنگره در سال ۲۰۱۲ در تایلند و سومین کنگره در سال ۲۰۱۶ در فدراسیون روسیه برگزار شد، و اکنون جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که میزبانی چهارمین کنگره آسیاپاسیفیک طب نظامی ICMM را بر عهده خواهد داشت.

محورهای کنگره:
"افق آینده طب نظامی" به عنوان شعار کنگره انتخاب شده و چکیده مقالاتی که محورهای اصلی زیر را دنبال کنند، مورد استقبال قرار خواهند گرفت:

  1. شیمیایی، میکروبی، پرتوزا، هسته‎ای، انفجاری (ش‎.م‎.پ.‎ه‎.ا) – جنبه پزشکی این سلاح‎ها
  2. روان‎شناسی و علوم شناختی در جامعه نظامی
  3. مدیریت بحران و تروماتولوژی نظامی
  4. آموزش طب نظامی و همکاری‌های بین‌المللی

اگرچه چکیده مقالاتی که در حیطه محورهای اصلی کنگره باشند، اولویت خواهند داشت، اما سایر موضوعات جذاب و بدیع مرتبط با طب نظامی هم مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
بعلاوه، سایر موضوعات از جمله دندان‎پزشکی نظامی، طب مکمل و جایگزین، ارگونومی و بازتوانی، طب هوافضا و زیرسطحی، اپیدمیولوژی نظامی میدانی، بهداشت مواد غذایی و تغذیه برای میزگرد و کارگاه‎ها بطور ویژه مورد توجه خواهند بود.